English


ארוחות פסח
לרכישת הספר
סרטונים ופרסומים 
מגזין רות סירקיס

ספר חדש על פולניה


17 בנובמבר , 2016

פוליש פולין-אוכל-עכשיו הוא ספר חדש החוגג את סצנת האוכל יוצאת הדופן בפולין של ימינו. אוכל הוא המוקד בספר זה , אך יש בו תמונה רחבה יותר, המורכבת מסיפורים אישיים ומרגשים של יוצרים פולנים וישראלים - אנשי אוכל, אמנים, מעצבים, צלמים, וחוקרים, כאלה שחיים בפולין, אחרים שביקרו בה לראשונה לצורך עבודתם על הספר. כל אחד מספר את הסיפור בדרכו הייחודית והאישית.


בפולין, מתחוללת בשנים האחרונות התרחשות בלתי פוסקת, בשווקים ובפסטיבלי אוכל בכל רחבי המדינה. מוצרים וחומרי גלם מקומיים ונשכחים, מטופחים מחדש וזוכים בהדרגה לסימון מיוחד על ידי האיחוד האירופי.  יצרני אלכוהול מציעים וודקה משובחת ומבחר משקאות ייחודיים כמו סיידר תפוחים אלכוהולי, תֶמֶד ונָלֵבְקָה.  אנשי אוכל מרתקים חוקרים ומנגישים בתשוקה רבה, למקומיים ולתיירים, מטבח פולני עכשווי ועדכני.


הספר נולד מהבנת הפער העצום בין התפיסה הישראלית הרווחת של "אוכל פולני" דל ואפור, לבין המציאות הקולינרית העשירה והמסעירה בפולין העכשווית. "הספר", אומר אריה רוזן, העורך שיזם את הפקתו,"הוא ניסיון להרחיב את הפרספקטיבה ביחס לפולין, להציע  מבט אחר על המקומות המורכבים ביותר, לקרב בין שתי התרבויות תוך הפריה הדדית."


פוליש/פולין-אוכל-עכשיו אינו ספר בישול רגיל. אשת האוכל הילה אלפרט, יחד עם קבוצת שפים מישראל, חיפשה ביערות את הפטריות הפולניות הידועות, אכלה מהתפוחים שנשרו מהעצים וקטפה פירות אדומים. מיכל לויט ביקרה את המְגדלים ואת יצרני הגבינות והבשרים, וחוותה את סצנת האוכל העשירה של קרקוב היום. חוקרת האוכל מרילה מושידואובסקה מתארת את ההיסטוריה של אלף שנות המטבח הפולני, החוקר שמיל הולנד מציג את המטבח היהודי-פולני דרך גלגולם של מאכלים, ואנשי האוכל ארז קומרובסקי, אנה שפירו ואנשי "פיין קוק" אלי הופנר ויאיר פיינברג ארזו את זיכרונותיהם בצנצנות שימורים. המזקק יובל (גו'ב) הרגיל מוליך את הקורא אל מקורות משפחתו בפולין דרך מזקקי הוודקה הפולנית, התֶמֶד והנָלֵבְקָה, וחזרה על המזקקה שלו בגליל. הדוכנים המעניינים ביותר בשוק המפורסם של ורשה מתועדים על ידי חברת קבוצת הצעירים של סלואו פוד בפולין. רותו מודן יצרה תיאור גרפי של סופשבוע של אוכל ואנשים ועברי לידר כתב שיר חדש וצילם מסע שורשים משפחתי. המעצב הפולני הידוע פיליפ פגובסקי והאמן דוד עדיקא יצרו עבודה משותפת בגרפיקה וצילום, וקייט רוזנברג מציגה כרזות אוכל מתקופת המשטר הקומוניסטי, מתוך האוסף המשפחתי שלה.


פוליש / פולין-אוכל-עכשיו הוא פרויקט עיצובי מרתק, הנע על הציר שבין ספר למגזין ומלאכת עיצובו משקפת את תהליך המסע והגילוי של מקום ישן-חדש. הספר מכיל חייטות אישית לכל אחד מ-24 האייטמים השונים בספר וגם מציג אובייקט אחד ושלם.


הספר מציג, בפעם הראשונה בעברית, לקסיקון ומפה מפורטים של אזורי האוכל בפולין, כולל המאכלים האופייניים לכל אזור והיצרנים המובילים בו. ובחלקו האחרון יש מדריך שימושי, הכולל מילון מונחים, רשימת אתרי נופש ואוכל ייחודיים ו-13 מתכונים פולניים.


 


משתתפים:


מישראל: עמית אהרנסון, הילה אלפרט, זאב אנגלמאיר, סטודיו ג 2, אלי הופנר, יובל (ג'וב)הרגיל, איתן ונונו, ענת ורשבסקי, מיכל לויט, מיכל לנרט, עברי לידר, רותו מודן, אורי נבון, יוני נמרוד, דוד עדיקא, יאיר פיינברג, דן פרץ, ארז קומרובסקי, נורית קריב, קייט רוזנברג, ניסן שור, אנה שפירו, איתמר תורן


מפולין: מתיוש בזובקה, מוניקה בז'יבצ'י, אווה ז'שובסקה, מיכאל מאטיקו, אליזה מורבסקה, מרילה מושידואובסקה, מאוגושיה מינטה,  פשמיסואב ניצ'צקי, פיליפ פגובסקי,קשישטוף קוזנובסקי, מגדלנה קספשיק-שבריו


עורך ראשי ומפיק: אריה רוזן,מנהל תכניות תרבות במכון הפולני


עורכות: נעמה אברמוביץ' וציפה קמפינסקי


תרגום מפולנית: מרתה סטנקיביץ׳


עיצוב: איל זקין ויואב פרי


 


הספר יצא לאור על ידי המכון הפולני בשיתוף עם הוצאת אסיה


כריכה רכה, 200 עמודים


גודל עמוד: 17 ס"מ רוחב X 22.5 ס"מ גובה


מחיר הספר:  98 ₪


ניתן להשיג את הספר החל מ-1.12.16 בחנויות הספרים המובחרות


 


לסרטון פרומו: https://www.youtube.com/watch?v=78Uy_aagsWg&feature=youtu.be


 

חזור


  חזור לדף ראשי
Copyright 2006 All rights reserved תקנון הרכישות באתר